1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - ورزش
گالری
access deny
پیوند ها

 

 مسابقه فوتبال ایران - آرژانتین . جام جهانی 2014

 

 ورزش در آرژانتین

        آرژانتین یکی از کشورهای ورزشی جهان معرفی می شود. بدین معنی که جغرافیای طبیعی و آب و هوای خدادی آرژانتین، محیط مناسبی را برای انجام همه نوع ورزش فراهم کرده است. بخش وسیعی از کشور را پوشش سبز طبیعی در برگرفته و این خود عاملی مناسب برای انجام بسیاری از ورزشهای تیمی از جمله فوتبال، والیبال و ... است. در کنار این فاکتورها، وجود جمعیت مهاجری که از کشورهای اروپائی وارد شده و با اکثر ورزشها آشنائی داشت، باعث گردید که بسیاری از ورزشهای مختلف از طریق این مهاجرین به کشور وارد شده و از همان ابتدا به صورت حرفه ای به آن پرداخته شود. فوتبال از نمونه همین ورزشهاست که از طریق انگلیسی ها وارد آرژانتین شد.

 

 مسابقه تیم راگبی آرژانتین در جام جهانی 2015

 

ورزش های ملی و بومی

       آرژانتین یکی ازقدرتهای جهانی در ورزشهای تیمی است. فوتبال رایج ترین و محبوب ترین ورزش آرژانتین می‌باشد. تیم ملی فوتبال این کشور دوبار قهرمان جام جهانی ، یک بار برنده مدال طلای المپیک و ۱۴ بار برنده جام کشورهای آمریکایی(کوپا آمریکا) شده‌است. علیرغم این موضوع در مراجع رسمی، ورزش ملی کشور همچنان پاتو معرفی شده است  (این ورزش در یک دسته شش تایی با توپ سوار بر اسب انجام می‌شود).

ورزش پاتو

 

          والیبال و بسکتبال نیز در این کشور رایج و پرطرفدار می‌باشد. تیم ملی بسکتبال آرژانتین مدال طلای بازیهای المپیک آتن را بدست آورد. آرژانتین همچنین یکی از تیمهای پرقدرت جهانی در اتحادیه راگبی است و ورزشی نمونه برای جوانان طبقه متوسط در کل کشور می‌باشد. بسیاری از راگبی بازان آرژانتینی، از سال ۱۹۹۹ درکشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان، ایرلند و دیگر کشورهای اروپایی مطرح شده‌اند. در جام جهانی 2015 در انگلیس، تیم ملی راگبی آرژانتین در دیدار رده بندی با شکست از آفریقای جنوبی به مقام چهارم رسید.

          در کنار ورزش های تیمی، ورزش های انفرادی نیز در دو دهه اخیر مورد توجه قشر جوان جامعه قرار گرفته است.تنیش اگرچه بعنوان ورزش طبقه ثروتمند جامعه محسوب می شد اما از زمانی که گیجرمو ویلاس ورزشکار محبوب این کشور در سطح رقابتهای بزرگ جهانی و المپیک درخشید امروزه بعنوان یک رشته محبوب بین جوانان درآمده است. داوید نعلبندیان و گابریلا سابتینی از محبوب ترین تنیسورهای آرژانتینی می باشند.

 

 

فوتبال:

          ریشه حضور فوتبال در این کشور به دهه های آخر قرن نوزدهم برمی گردد. این ورزش از بریتانیا به این کشور وارد شده و بلافاصله با اقبال همگانی روبرو شد. شاید از قریب یکصد سال قبل فوتبال به عنوان یک ورزش ملی آرژانتین در آمده است. با گذشت زمان به یک پدیده اجتماعی تبدیل شد و امروزه سرگرمی تمام طبقات اجتماعی در مناطق مختلف کشور است.

          آرژانتین اولین صادرکننده بازیکن فوتبال در جهان است. در سال 2010 دقیقا 2204 بازیکن آرژانتینی به باشگاههای دیگر و یا خارج از کشور فروخته شده اند.این رقم در سال 2014 به 2354 بازیکن رسیده است. برزیل با صدور یک هزار و 674 بازیکن در رده دوم است.( تا سال 2008 برزیل در رده اول قرار داشته است) طبق تحقیقات یک موسسه آمریکائی ، فروش بازیکنان حدود 500 میلیون دلار درآمد خالص برای باشگاههای آرژانتینی در این سال ایجاد کرده است. طبق همین گزارش در یک دوره 5 ساله ( 2010-2006) تجارت آرژانتین در این بخش 800 درصد رشد داشته است. مقصد اصلی بازیکنان آرژانتینی شش کشور انگلیس، اسپانیا، آلمان، فرانسه ، ایتالیا و هلند است. کشورهای دیگری همچون یونان، فنلاند، مکزیک، تا اندونزی و در سالهای اخیر کشورهای آسیائی و حتی خاورمیانه نیز بازیکنان آرژانتینی را به خدمت گرفته اند. با ورود بازیکنان و مربیان آرژانتینی به فوتبال کشورهای شرق آسیا و خاورمیانه عربی بنظر می رسد رشد تجارت آرژانتین از فروش بازیکنان فوتبال همچنان روند صعودی داشته باشد. در حال حاضر بیش از 1000 بازیکن آرزانتینی در سطوح مختلف فوتبال در قاره اروپا مشغول فعالیت هستند که آمار خیره کننده ای محسوب می شود.

 

بوکاجونیورز ( آبی) و ریورپلاته (قرمز)

 

          بوکا جونیورز و ریورپلاته دو تیم محبوب ، پرطرفدار و بسیار قدیمی آرژانتینی هستند. گفته می شود که بدلیل ضعف مدیریت، فساد حاکم بر فوتبال آرژانتین، خروج وسیع ورزشکاران طراز اول از کشور، فقرمالی، سیستم های قدیمی ورزشگاهها و عوامل متعدد دیگر ، لیگ آرژانتین که در سالیانه نه چندان دور از لیگ های معتبر جهانی بوده است، امروزه از اعتبار در شان خود برخوردار نیست

نظرات