1669
سفارت جمهوری اسلامی ایران - - تورم در آرژانتین
گالری
access deny
پیوند ها

تورم در آرژانتین

تورم به بیماری مزمن اقتصاد آرژانتین مبدل شده است. این کشور از میانه قرن بیستم به این سو همواره درگیر تورم بوده است. میانگین نرخ تورم آرژانتین از سال 1944 تا 2018 در حدود 199.58 درصد بوده است. بالاترین نرخ ثبت شده در این بازه زمانی مربوط به ماه مارس در سال 1990 با نرخ 20262.80 درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز به فوریه سال 1954 با نرخ 7 درصد باز می گردد.

روی کار آمدن راستگرایان در آرژانتین سیاست های تعدیل اقتصادی، کاهش یارانه ها و حرکت به سوی واقعی نمودن قیمت ها را به همراه داشت. اجرای این سیاست ها اگر چه نه به یکباره و به تدریج دنبال شده اما از سال 2015 تا کنون به افزایش هزینه های سبد خانوار و تورم منجر گردیده است. با این حال دولت وعده داده که تا پایان سال میزان تورم را به حد اقل 15 درصد برساند. اما در حالی که دولت کاهش تورم تا زیر 15 درصد برای سال 2018 را هدفگذاری کرده، بنا بر اعلام موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین (INDEC) تورم در سه ماهه اول سال 2018 در آرژانتین 6.6 بالاتر از پیشبینی دولت بوده است. مؤسسات مستقل و منتقدان حداقل تورم در این کشور را 25.4 تا 25.6 درصد برآورد می کنند و آنطور که نماگرهای اقتصادی نشان می دهد، نرخ تورم بر خلاف وعده دولتمردان در حال افزایش است.

افزایش هزینه خدمات عمومی نظیر حمل و نقل، برق، گاز تا 40 درصد، افزایش هزینه اینترنت و مخابرات تا 38.4 درصد و افزایش 33 درصدی هزینه های آموزشی از ابتدای سال 2018، از جمله دلایل تداوم شرایط تورمی در آرژانتین اعلام شده و در چنین شرایطی تا کنون دولت نسبت به افزایش حقوق کارگران اقدامی انجام نداده و همین موضوع موجبات نارضایتی اجتماعی را فراهم آورده است.

طی سه ماهه اول سال جاری میلادی، ماهانه هزینه های آموزش 13.8 درصد، هزینه های جاری منزل 4.5 و پوشاک 4.4 درصد افزایش داشته است. هزینه های مصرفی مردم در ماه مارس نسبت به ماه قبل 2.3 درصد افزایش داشته و تورم سالیانه نسبت به ماه مارس سال 2017 به 25.4 تا 25.6 درصد رسیده است.

در ماه آوریل صندوق بین المللی پول اعلام نمود که آرژانتین از نظر میزان تورم در رتبه هشتم جهان قرار دارد. این نهاد بین المللی برآورد نموده که تورم در انتهای سال 2018 در آرژانتین به 19.2 درصد برسد.

 افزایش هزینه های زندگی بر اساس شاخص CPI:

شاخص هزینه های مصرف کنندگان (Consumer Price Index) ابزار اندازه گیری میزان تغییر قیمت سبد کالاها و خدماتی است که مصرف کنندگان طی یک بازه زمانی مشخصی برای آن هزینه می نمایند. بر اساس این شاخص سبد هزینه خانوار در آرژانتین در ماه مارس سال جاری 133.11 واحد بوده که در ماه آوریل این شاخص به 136.75 رسیده است. افزایش شاخص نشاندهنده افزایش هزینه های مصرفی شهروندان می باشد که با توجه به ثابت بودن درآمد، نشان از کوچک شدن سفره های مردم و کاهش قدرت خرید آنها دارد. 

بنا بر اعلام موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین، شاخص هزینه های مصرفی در ماه آپریل 2.7 درصد بالاتر از ماه مارس بوده است. در این ماه هزینه های مربوط به آب، برق، گاز و سایر انرژی ها 8 درصد، هزینه های حمل و نقل 4 درصد، خوراک و پوشاک 4 درصد افزایش نشان می دهد.

 به اعتقاد منتقدان با توجه به روند کنونی برآورد می شود تورم در سال 2018 به کمتر از 22.7 درصد نخواهد رسید. از همین رو روند افزایش قیمت کالا و خدمات در این کشور ادامه خواهد داشت. افزایش فقر در جامعه آرژانتین که اکنون در حدود 50 درصد از جامعه این کشور را تشکیل می دهند تبعات اجتماعی و سیاسی گسترده ای را به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون پیش لرزه های آن در قالب اعتراضات و اعتصابات خود را نشان داده است. از سوی دیگر ادامه کاهش قدرت خرید مردم اقتصاد این کشور را به رکود مواجه خواهد نمود. رسانه های آرژانتین گزارشاتی مبنی بر احتمال بسته شدن فروشگاه های زنجیره ای به دلیل زیانده بودن منتشر کرده اند و شرکت های بزرگ نفتی نظیر شل در حال واگذاری پمپ بنزین های خود به شرکت های دیگر است. بسیاری از بنگاه های اقصادی اعلام نموده اند که قصد دارند تا تعداد زیادی از کارگران و شاغلان خود را اخراج نمایند. در صورت وقوع بحران اقتصادی هرم جمعیتی آرژانتین تغییرات شگرفی خواهد داشت و تعداد بیشتری از مردم به قاعده هرم نزدیک خواهند شد.

 

منابع:

https://www.telesurtv.net/news/argentina-primer-trimestre-cierra-inflacion-macri-20180412-0053.html

https://mundo.sputniknews.com/americalatina/201804121077846161-argentina-economia-inflacion/

http://www.ambito.com/918477-argentina-se-mantiene-en-el-8-puesto-del-ranking-mundial-de-inflacion-y-el-fmi-recomienda-mas-ajuste-fiscal

https://www.datosmacro.com/ipc-paises/argentina

https://tradingeconomics.com/argentina/inflation-cpi

https://tradingeconomics.com/argentina/consumer-price-index-cpi

https://www.focus-economics.com/country-indicator/argentina/inflation

https://www.statista.com/statistics/316750/inflation-rate-in-argentina/

https://www.lanacion.com.ar/2138489-la-gente-le-pondra-un-limite-a-la-suba-de-precios


نظرات