گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

روابط اقتصادی ایران و آرژانتین

روابط اقتصادی  دو کشور یکی از ابعاد مهم در روابط فیمابین بوده است بگونه ای که تا قبل از انفجار آمیا( 1994) حجم روابط دو کشور به بیش از 2/1 میلیارد دلار می رسیده است. محصولات كشاورزي آرژانتين ( گندم ، برنج ، ذرت ، دانه هاي روغني ، روغن خام آفتابگردان و سويا  ) از كيفيت بالا و قيمتهاي مناسب قابل رقابت با ساير توليد كنندگان در سطح جهان برخوردار مي باشد و همواره بعنوان یکی از منابع تأمین کالاهای اساسی كشور مورد توجه بوده است.بعلاوه این کشور در بعد صنعتی، دارنده بسیاری از تکنولوژیهایی بود که مورد توجه بخش صنعتی ایران قرار داشت از جمله می توان به صنعت داروسازی، قطعات اتومبیل و بویژه تکنولوژی گازسوز کردن خودروها اشاره نمود. مجموعه این شرایط باعث شده بود روابط اقتصادی دو کشور از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار فعال بوده و دفتر شرکت بازرگانی دولتی ایران در بوئنوس آیرس تاسیس و خط کشتیرانی مستقیم بین دو کشور برقرار و وابسته های بازرگانی نیز در دو کشور فعال باشند.

     پس از انفجار آمیا و متعاقب اتهامات بي اساس به مقامات و ديپلماتهاي كشورمان،  بنابر تصمیم متخذه جمهوری اسلامی ایران، خريدها از اين كشور كاهش يافت و از آن پس روابط اقتصادي و تجاري جمهوري با آرژانتين تحت تاثير مستقیم روابط سياسي قرارداشته و در چند نوبت نيز همزمان با افزایش تنش در روابط سیاسی به مرز توقف رسیده است

طبق اعلام موسسه ملی اطلاعات و آمار آرژانتین، ایران در سال 2010 به میزان 4589895 تن از آرژانتین وارت داشته است در حالی که این میزان در سال 2009 برابر 2.780.716 تن بوده است. به لحاظ ارزشی نیز واردات از آرژانتین در سالهای 2009 و 2010 به ترتیب 855.368.000 دلار و 1453126000 دلار بوده است که در هر دو بخش نشاندهنده افزایش قابل توجهی می باشد. مهمترین واردات از این کشور در سالهای مورد بحث ذرت ، سویا ، روغن سویا ، روغن آفتابگردان و ... بوده است. نکته جالب توجه آن است که کشورمان در سال 2010 اولین خریدار دانه ذرت از آرژانتین بوده است. بر اساس آمار موسسه فوق، در سال مورد بحث ، جمهوری اسلامی ایران به میزان 2297461 تن ذرت به ارزش 387364000 دلار از این کشور خریداری نموده است که نمایانگر 7/ 12 درصد صادرات آرژانتین در این بخش بوده است. در همین سال برابر 1448655 تن آرد و گلوله های باقیمانده از استخراج روغن سویا به ارزش 463039 هزار دلار وارد کرده است که 5 درصد صادرات این کشور در این بخش بوده است. به همین ترتیب 493 هزار تن روغن خام سویا از آرژانتین وارد شده است.

در سال 2010 میزان صادرات به آرژانتین برابر 50 هزار تن بوده است که ارزشی برابر 23673000 دلار داشته است. در سال های بعد این روند با افزایش روبرو گردید بگونه ای که در سال 2013 حجم روابط اقتصادی دو کشور به قریب 1/1 میلیارد دلار رسید. این میزان البته در سال 2014 با اندک کاهشی روبرو و به 1/08 میلیارد دلار رسید.  تنوع محصولات صادراتی آرژانتین به ایران تقریبا ثابت بوده است.

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران