گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
گردشگری

جهانگردی

       زیرساختهای توریستی از جمله هتل ها، جاده و خطوط هوائی و بالاخره اتوبوسرانی آرژانتین بخوبی شکل گرفته است و در مقایسه با سایر کشورهای آمریکای لاتین برای جهانگردان بسیار امن و راحت می باشد. برخی از نقاط این کشور از جمله کاتامارکا، لاریوخا، سان خوان و خوخوی تقریبا برای جهانگردان خارجی ناشناخته است. اما در مقابل زیبائی های شگفت انگیز قطب جنوب با کوههای یخی، منطقه باریلوچه ، یا سواحل ماردل پلاتا و بالاخره اماکن توریستی شهر بوئنوس آیرس شهرتی فراگیر دارند.

 

 آثار جهانی ثبت شده از آرژانتین در یونسکو( میراث بشریت)

 - Jesuit Block and Estancias of Córdoba

شاید بتوان آنرا بلوک عیسوی کوردوبا نامید.  این بنا در کوردوبا و مرکز استان عیسوی پاراگوئه سابق قرار گرفته است. بلوک عیسوی کوردوبا شامل ساختمان های متعدد دانشگاه ، کلیسا ، اقامتگاه جامعه مذهبی عیسوی و کالج بوده است. همراه با پنج محوطه بزرگ از مزارع کشاورزی، و ساختمانهای مذهبی و غیرمذهبی است که نشان دهنده یک تجربه منحصر به فرد شهرسازی است که در آن بناهای مختلف مذهبی، اجتماعی، و اقتصادی در یک دوره بیش از 150 سال در طول قرون 17 و 18 میلادی انجام شده است. این بناها نمونه های استثنایی از تلفیقی از ارزش ها و فرهنگ اروپایی و بومی را در طول دوره های تاثیرگذار در آمریکای جنوبی به نمایش می گذارند.

دانشگاه ملی کوردوبا که پیش از این کالج ماکیسموی انجمن عیسوی نامیده می شده است در وسط یک باغ بزرگ گیاهشناسی در  این مجموعه قرار گرفته است. ساختمان اصلی از سنگ و آجر است.

ساختمان اصلی کلیسا از دو مناره بزرگ ساخته شده از سنگ که در بخش بالائی از آجر استفاده شده ساخته شده است. دیوارها از سنگ است. در داخل کلیسا یک محراب ساخته شده که به شکل بسیار زیبائی تزئین شده است. این معماری در ساخت کالج و ساختمان های دیگر نیز تکرار شده است. بطور کلی معماری بنا الگوی کامل معماری قرون 15 و 16 اسپانیاست و کلیسا شباهت بسیاری از کلیسای مونسرات در نزدیکی بارسلون اسپانیا دارد.

 5 مجموعه دیگر در نزدیکی ساختمان کلیسا و کالج قرار دارند که هر کدام عبادتگاههای جداگانه، محل اقامت کشیش ها، محل زندگی کارگران ، مزارع کشت سبزیجات و میوه ها ، کارگاههای نساجی و کارگاههای دیگر و محل های پرورش و نگهداری حیوانات داشته اند. در واقع هر کدام را شاید بتوان شهرک های مجزایی فرض کرد که در 5  نقطه مختلف تعبیه و ساخته شده بود.

 

-   پارک ملی یخچال های طبیعی

 

      شامل پارک هایی از یخچال های طبیعی بسیار زیبا و اعجاز انگیز است که تلفیقی از کوههای سربه فلک کشیده و تعداد زیادی دریاچه های یخچالی از جمله "دریاچه بزرگ آرژنتین" در این مجموعه قرار دارد.

نقشه یخچالهای طبیعی پارک ناسیونال یخچالها

 

 

نمایی از یخچال طبیعی پریتو مورنو

این منطقه وسیع کوهستانی شامل میدان بخچال های طبیعی پاتاگونیا می باشد که نیمی از این پارک بزرگ زیبا و منحصر به فرد را در برمی گیرد.این یخچال با وسعتی حدود 14 هزار کیلومتر مربع بزرگ ترین کوه یخ خارج از قطب جنوب است. در مجموع این منطقه 47 یخچال بزرگ طبیعی اصلی و 200 یخچال کوچکتر مستقل از یخچال اصلی می باشد.مهمترین یخچالهای طبیعی این مجموعه عبارتند از پریتو مورنو، اوپسالا و ویدما می باشد. وسعت هرکدام از آنها به چندصد کیلومتر مربع بالغ می شود.

 

 

در واقع این منطقه بهترین مکان در آمریکای جنوبی برای دیدن یخچال های طبیعی است در ضمن یکی از بهترین نقاط دنیا برای مطالعه گرم شدن کره زمین و پیشروی سطح یخچالهاست. 

       دریاچه و رود آرژانتین که منشعب از سه یخچال پارک ملی است، با نام رود آرژانتین وسعت و عمقی غیرقابل باور دارد. براساس گفته محققین عمق این رود در برخی از نقاط بالغ بر 700 مترمربع و بصورت متوسط بالغ بر 200 مترمربع است. دمای آب بصورت طبیعی پائین بوده و بین 3 تا 5 درچه متغیر است.

 

به همین دلیل سالیانه هزاران گردشگر صرفاً برای بازدید از این منطقه به آرژانتین سفر می کنند. این پارک در سال 1981 توسط یونسکو به عنوان میراث مشترک جهانی به ثبت رسید. این پارک در 70 کیومتری شهر کالافاته در منطقه پاتاگونیا در جنوب آرژانتین قرار دارد.

 

-   پارک ملی ایگواسو

این پارک بزرگ شامل پارک ملی و رودخانه بزرگ پرآبی است که در استان میسیونس در شمال شرقی آرژانتین واقع شده است. روزدخانه ایگواسو در بخش شمالی پارک و مجموعه بزرگ آبشاری به همین نام واقع شده است. بخش جنوبی همین رودخانه و پارک نیز میراث جهانی برزیل را تشکیل می دهد.  بدین ترتیب مشخص می شود که آبشار عظیم و بی نظیر ایگواسو که بطور متوسط 80 متر ارتفاع و سه کیلومتر طول دارد، بخشی از مرزهای دو کشور برزیل و آرژانتین را تشکیل می دهد.

جنگلی که در حاشیه رودخانه و آبشار ایگواسو به عمیق 200 کیلومتر مربع واقع شده است، مشخصات جنگل های مناطق مرطوب نیمه گرمسیری را دارد. در این منطقه حفاظت شده، گونه های مختلفی از جانوران از پستانداران تا پرندگان دیده می شوند. بویژه تقریبا گونه های کاملی از پرندگان جنوب آمریکای لاتین را می توان در این پارک بزرگ ملی و میراث جهانی دید. این منطقه بزرگ در سال 1541 توسط دون آلوار نونیز اسپانیائی کشف شد.

 

   

شهر زیبای بوئنوس آیرس

          بوئنوس آیرس پایتخت و بزرگترین کلان شهر آرژانتین محسوب می شود. در زبان اسپانیایی به معنای هوای خوب و مطبوع می باشد. فرهنگ ها و سنت های بسیاری را در خود جا داده است. بوئنوس آیرس در ساحل غربی دهانه رود لاپلاتا و در ساحل جنوب شرقی آمریکای جنوبی واقع شده است. اهالی بوئنوس آیرس را "پورتنیوس" می خوانند. آب و هوای این شهر، مرطوب نیمه حاره ایست وتقریباً از چهار فصل سال برخوردار است. باعنایت به اینکه استان بوئنوس آیرس 40 درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده و روند شکل گیری آن به کشف آرژانتین بر می گردد می توان انتظار داشت که بیشترین آثار تاریخی و دیدنی این کشور نیز در همین شهر واقع باشد. اگرچه جاذبه های طبیعی آرژانتین درچند نقطه دیگر از جمله آبشار جهانی ایگواسو در شمال و یا یخچال ها و کوههای عظیم یخ در جنوب این کشور و قطب جنوب، علاقمندان خاص خود را دارد اما بدون تردید یکی از پرجاذبه ترین شهرهای کشور که هر ساله میزبان صدها هزار گردشگر است، بوئنوس آیرس می باشد.

          بخش مرکزی شهر بوئنوس آیرس مهمترین و پرجاذبه ترین قسمت شهر برای گردشگران محسوب می شود که از ورودی تاریخی شهر ( معروف به بوکا «دهانه») آغاز و پس از گذر از پوئرتو مادرو (بندر چوبی) به میدانهای مایو (میدان سه قوه قدیم) می رسد. از آنجا برای رسیدن به خیابان مشهور فلوریدا تنها ده دقیقه پیاده روی کافی است. خیابان اصلی 9 ژوئیه (که آرژانتینی ها می گویند عریض ترین خیابان جهان است) ، میدان کنگره و نهایتاَ قبرستان ریکولتا و پارک زیبای پارلرمو مهمترین بخش های گردشگری بوئنوس آیرس محسوب می شود. در عین حال جای جای این شهر مملو از مجسمه های گوناگون، معماری های اروپائی قرون 17 و 18 و بالاخره پارک ها و فضای سبز دیدنی در کنار ساحل با آب قهوه ای رنگ منحصر بفرد خود است. در زیر به اختصار به هر کدام اشاره می شود.

 

ورودی تاریخی شهر بوئنوس آیرس

           بندر مشهور به بوکا ، ورودی تاریخی و اصلی کشتی های اسپانیائی بوده است. سعی شده که بافت تاریخی بندرگاه حفظ شود.

 

 

پوئرتو مادرو

پوئرتو مادرو بدون تردید مدرن ترین بخش بوئنوس آیرس که متشکل از ساختمان های مسکونی سربه فلک کشیده با معماری های مدرن و هتل های مجلل به همراه رستوران های متنوع در فضائی کنار رودخانه قدیمی و وجود کشتی های جنگی و ... می باشد را تشکیل می دهد. این بندر به نام سازنده آن ادواردو مادرو در سال 1897 به این نام خوانده می شود. ساخت این بندر در آن سال برای حل مشکلات تخلیه بار کشتی ها صورت گرفته است. اکنون این مکان صرفا استفاده تفریحی و توریستی دارد.

 

 

 

 

کاسا روسادا

کاسا روسادا یا کاخ صورتی محل رسمی اقامت و دفاتر کار رئیس جمهور آرژانتین میباشد. کاسا روسادا در انتهای شرقی میدان مایو، میدانی بزرگ که از سال ۱۵۸۰ پایه های بوئنوس آیرس در آن بنا شد و توسط موسسات سیاسی بسیار مهم شهر و آرژانتین احاطه شده، قرار دارد. این ساختمان که در سال ۱۸۸۲ به دستور رئیس جمهور خولیو آرجنتینو روکا ساخته شد، مملو از گنجینه های ملی شامل اتاق مجسمه های نیم تنه مرمری رئیس جمهورهای گذشته، پلکان ایتالیا و موزه کاسا روسادا میباشد.

 

 

پلازا د مایو یا میدان بزرگ

پلازا د مایو همیشه نقطه مرکزی شهر محسوب میشده و هم اکنون نیز اجراهای موسیقی فی البداهه تاریخی بسیاری هر هفته در این میدان به اجرا در میاید. این مکان عمومی در مقابل کاسا روسادا یا کاخ صورتی قرار دارد. کابیلدوی قدیمی و کلیسای جامع نیز در این میدان واقع شده اند. بسیاری از حوادث مهم سیاسی تاریخی کشور در این میدان اتفاق افتاده است. هنوز هم هر صبحگاه و شامگاه پرچم کشور در مراسم ویژه ای افراشته می شود.

 

نماد شهر بوئنوس آیرس

اوبلیسکو ستون هرمی شکلی که با ارتفاعی حدود ۶۸ متر  در خیابان 9 ژوئیه، عریض ترین خیابان جهان ، قرار گرفته است، نماد شهر بوئنوس آیرس محسوب می شود. این ستون در تقاطع خیابانهای 9 ژوئیه و کوررینتس واقع شده و هر روزه مورد توجه جهانگردان و گردشگران خارجی و داخلی است که به بوئنوس آیرس سفر کرده است. این ستون در سال ۱۹۳۶ به مناسبت چهارصدمین سال تاسیس شهر در میدان جمهوری، مکانی که پرچم آرژانتین برای اولین بار برافراشته شد بنا شد. خیابان 9 ژوئیه نیز از خیابانهای دیدنی شهر محسوب می شود.

 

مرکز فرهنگی بورخس ( ساختمان کتابخانه ملی)

بهترین نمایشگاه های  شهر در مرکز فرهنگی بورخس برگزار میشوند. این مرکز نه تنها بهترین آثار هنری را به نمایش میگذارد بلکه رویدادهای هنری ای همچون تئاتر، اجراهای مدرن و فیلم های مستقل را نیز برگزار میکند. محوطه زیبای هنری طبقه بالا توسط نوری که از سقف شیشه ای آن می تابد منظره ای روشن و خیره کننده دارد. سازه تی شکل این بنا امکان برگزاری چهار نمایشگاه همزمان را به هنرمندان میدهد.

 

قبرستان ریکولتا

هنرمندان بسیاری این قبرستان بسیار مشهور را محلی مسحور کننده میدانند. بسیاری از روسای جمهور، دیکتاتورها، نویسندگان، افسانه ها و قهرمانان در این شاهکار عظیم معماری و مجسمه سازی دفن شده اند. دروازه های ورودی این قبرستان که وسعتی بیش از ۵ هکتار دارد به سبک نئوکلاسیک با ستون هایی یونانی هستند و آرامگاه های مرمری زیبایی که با مجسمه های زیبا تزئین شده اند نمایی خیره کننده به قبرستان داده اند. قبرستان ریکولتا از جمله قبرستان هایی است که تنها تاریخ مرگ بر روی قبرهای آن حک میشود نه تاریخ تولد.

 

مرکز فرهنگی ریکولتا

از زمان آغاز به کار اخیر این مرکز در دهه ۸۰، مرکز فرهنگی ریکولتا که در چند قدمی قبرستان ریکولتا قرار دارد، به یکی از منابع و مراکز فرهنگی مهم شهر بوئنوس آیرس تبدیل شده است. داخل این ساختمان که شامل تالارهای نمایشگاهی عظیم چرخان و استثنایی است بازسازی شده است. سینما و تالار کنفرانسی که پذیرای رویدادها و فستیوال های مختلف است نیز، تکمیل کننده فضای فرهنگی این مرکز است.

         در کنار این دومجموعه پارک زیبائی قرار دارد که محل برپائی شنبه بازارهای صنایع دستی است که مهمترین صنایع دستی کشور در این بازار عرضه می شود. برگزاری موسیقی های دانشجوئی و دانش آموزی در فضای باز مقابل این مرکز فرهنگی در واقع کامل کننده این مجموعه دیدنی در قلب شهر بوئنوس آیرس است. این نقطه یکی از پرترافیک ترین اماکن گردشگری شهر در روزهای پایان هفته محسوب می شود.

 

کامینیتو

کامینیتو منطقه ایست که از سه خیابان که در امتداد رود لا بوکا به هم میپیوندند، تشکیل شده است. ساختمان های این منطقه توسط هنرمندی به نام خوان کوینکلا بنیتو، با رنگ های مختلف شاد و با طراوت نقاشی شده اند و این منطقه را به یکی از چشم نواز ترین جاذبه های بوینس آیرس تبدیل کرده است.

نمایشگاه ماتادورها

هدف این نمایشگاه برگرداندن فرهنگ آرژانتینی بومی گاوچران های آمریکای جنوبی به این کشور است. هر یکشنبه بیش از ۱۰۰ هنرمند در ماتادروس باریو جمع میشوند. اغذیه های محلی همچون امپانادا، تامالا و آسادو با کیک ها و شیرینی های مختلف در این مکان به فروش میرسند. اجناس بومی و سنتی از جمله چرم، پارچه ها و لباس های پشمی، فلزکاری های زیبا، و آثار هنری منحصر بفرد از جذابیت های این نمایشگاه محسوب میشود. بعداز ظهر ها هم در این مکان موسیقی زنده اجرا میشود.

 

خیابان فلوریدا

خیابان فلوریدا خیابانی مخصوص پیاده هاست که در مرکز شهر واقع شده. مغازه های بیشماری که همه چیز از جمله چرم، سوغاتی، البسه آرژانتینی و لوازم الکترونیکی به فروش میرسانند محبوب توریست هایی هستند که از این خیابان دیدن میکنند. همچنین مراکز خرید عظیم شامل یکی از زیباترین مراکز خرید دنیا به نام گالریا پاسیفیکو نیز در این خیابان قرار دارند.

 

تئاتر کولون

این سالن تئاتر که در سال ۱۹۰۸ آغاز به کار کرد یکی از مهم ترین سالن های تئاتر موسیقیایی است و سالن اپرای مشهور آن گنجایش ۲۵۰۰ نفر را دارد. این سالن پذیرای اجراهای اشخاص معروفی همچون ماریا کالاس، انریکو کاروسو و لوچیانو پاواروتی بوده است. فعالیت های موسیقیایی تئاتر کولون بسیار گسترده است و تورهای داخلی با راهنما از موزه و سالن پشت صحنه تئاتر، تجربه ای جالب است.

 

 

پارک سوم فوریه

این پارک که به جنگل های پالرمو نیز مشهور است، پارکی شهری به مساحت ۲۵ هکتار است که در منطقه پالرمو قرار دارد و به خاطر بیشه زارها، باغ های جانورشناسی، باغ های گیاه شناسی، میدان ایتالیا، دریاچه ها و باغ های رز خود بسیار مشهور است.

 

مترو بوئنوس آیرس:

اولین مترو در آمریکای لاتین، نیمکره جنوبی است. این مترو با 72 ایستگاه، اصلی ترین سیستم حمل‌ونقل عمومی شهر است.اولین ایستگاه این مترو در سال 1913 افتتاح شد. در حال حاضر بوئنوس آیرس تنها شهر مجهز به سیستم مترو در کشور آرژانتین است.  روزانه 7/1 میلیون نفر از مترو استفاده می‌کنند.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران