گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه کاردار جمهوری اسلامی ایران با روزنامه کلارین


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه کاردار جمهوری اسلامی ایران با روزنامه کلارین

احمدرضا خیرمند کاردار جمهوری اسلامی ایران در بوئنوس آیرس؛  مراتب تسلیت خود را بمناسبت مرگ آلبرتو نیسمان اعلام و وجود یک دیپلماسی موازی در خصوص توافق با ایران را رد کرد.

وی افزود: روابط ایران و آرژانتین از قدمتی 110 ساله برخوردار است. سفارتخانه های دو کشور در پایتخت ها فعال هستند. بنابراین به کانال ویا دیپلماسی موازی نیازی نداریم.

کاردار جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود با پرتیراژترین روزنامه آرژانتین؛ افزود: در سال 2012 زمانی که دو رئیس جمهور تصمیم به حل مشکل موجود در روابط دو کشور گرفتند؛ مذاکرات رسمی وزرای خارجه آغاز شد. همه چیز شفاف بود و نتیجه این مذاکرات نیز یادداشت تفاهمی بود که در ژانویه 2013 بصورت علنی به امضا رسید.  وقتی که دو وزیر خارجه بعنوان عالی ترین مقامات دیپلماسی با یکدیگر مستقیما مذاکره می کنند؛ هیچ نیازی به کانال موازی نیست.علاوه بر آن با آمریکا دارای هیچ رابطه سیاسی نیستیم اما وزرای خارجه هم اکنون بصورت مرتب برای حل موضوع هسته ای در حال مذاکره هستد در حالی که با آرژانتین دارای روابط سیاسی تاریخی هستیم.

 

            وی درادامه این مصاحبه ارتباط فرد آرژانتینی مطرح در شکایت نیسمان با دولت ایران را رد کرده و تصریح نمود: الخاندرو یوسف خلیل، نه ایرانی و نه متعلق به جامعه ایرانی است. اوهیچ ارتباطی با دولت جمهوری اسلامی ایران ندارد بلکه او یکی از اعضای هیأت امنای جامعه اسلامی شیعه آرژانتین است.

کاردار جمهوری اسلامی ضمن تجلیل از جامعه ایرانی مقیم آرژانتین گفت: جامعه کوچک ایرانی که در آرژانتین زندگی می کنند؛ جامعه ای محترم و در مشاغل مختلف و موقعیت های بسیار عالی در حال خدمت به مردم آرژانتین هستند. خانواده های آنها همه آرژانتینی می باشند و در نتیجه همه این جریانات؛ آسیب زیادی دیده اند.

 

خیرمند روابط تجاری دو کشور را مبتنی بر روابط بین بخش های خصوصی دو کشور دانست که از اصل همیشگی تجارت تجارت است، تبعیت می کند. و بررسی تحلیلی آمار مراجع رسمی  نشاندهنده آنست که در 34 سال گذشته ایران همواره خریدار دانه های روغنی و محصولات کشاورزی و دامی آرژانتین بوده حجم سالیانه روابط حدود یک میلیارد دلار بوده است. بعد از یادداشت تفاهم حجم روابط کاهش یافته و افزایشی نداشته است.وی از اینکه سود فروش کالاهای آرژانتینی به جیب شرکتهای چند ملیتی می رود، اظهار تاسف نمود.

کاردار ایران در پایان این مصاحبه در خصوص یادداشت تفاهم امضا شده توسط دو کشور گفت: یادداشت تفاهم از نظر ایران مکانیسمی برای همکاری با حکومت آرژانتین است. ایران از روز اول برای همکاری در روشن شدن حقیقت این ماجرا اعلام آمادگی کرده بود.


١٧:٤٦ - 1393/11/02    /    شماره : ٣٢٤٠٨٦    /    تعداد نمایش : ٧٨٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران