گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اکونومیست:فیلم های ایرانی سزاوار توجه بیشتری هستند.


  چاپ        ارسال به دوست

اکونومیست:فیلم های ایرانی سزاوار توجه بیشتری هستند.

اکونومیست:فیلم های ایرانی سزاوار توجه بیشتری هستند.

اصغر فرهادی و وضع سینمای ایران از نگاه هفته نامه فرانسوی،

اکونومیست:فیلم های ایرانی سزاوار توجه بیشتری هستند

تهران – ایرنا – نشریه اکونومیست به بهانه حضور فیلم فروشنده اصغر فرهادی فیلمساز ایرانی در بخش فیلم های خارجی نامزد جوایز آکادمی آمریکا (اسکار) نوشت: آثار کارگردانان ایرانی سزاوار توجه بیشتری است.

  هفته نامه انگلیسی دیروز (شنبه) در ادامه گزارشی در این باره افزود: آخرین هفته ماه ژانویه برای اصغر فرهادی مانند یک گردباد بود در بیست و چهارم ماه ژانویه آخرین فیلم او به نام فروشنده نامزد اسکار شد و در بیست و هفتم همان ماه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا فرمان اجرایی منع سفر شهروندان ایران به این کشور را صادر کرد. در روز بیست و نهم آقای فرهادی قصد خود را برای بایکوت اسکار اعلام کرد و به این امر وقعی نگذاشت که ممکن است در مورد او استثنا قائل شوند.
در عمل، فرهادی و تیمش در عرض یک شب به عنوان نماد عواقب منفی منع صدور روادید تبدیل شدند. اما غیبت آنها هر چند تفاسیر سیاسی زیادی خواهد داشت اما نشانگر جایگاه سینمای ایران در آمریکا نیز خواهد بود سینمایی که بسیار تحسین می شود و اما در جریان عادی زندگی نادیده گرفته می شود.
روزنامه گاردین انگلیس نوشته است از حدود 100 فیلمی که هر ساله در ایران ساخته می شود، تنها چند مورد بطور محدود در آمریکا نمایش داده می شوند و در مجموع نمایش آن در کل این کشور بسیار نادر بوده است.
در تاریخ اسکار تنها سه فیلم ایرانی به عنوان بهترین فیلم به زبان خارجی نامزد جایزه شده اند بچه های آسمان (1998)، جدایی نادر از سیمین و فروشنده که از بین آنها تنها جدایی نادر از سیمین موفق به کسب جایزه شده است.
هر چند برخی سینماگران ایرانی که این فرصت را داشته اند که در بخش های مختلف نامزد جایزه شوند، اما بیشتر آنها ایرانی هایی بوده اند که در واقع شهروندی آمریکا را هم داشته اند، بنا بر این فرهادی تا کنون مهمترین صادرات سینمایی ایران به خارج بوده است.
در مجموع، آثار او نمایانگر تمام آن عناصری است که سینمای ایران را به یکی از جذابترین عرصه ها در جهان تبدیل کرده است. شخصیت های او با مشکلات جهان شمول مواجه هستند و اغلب به طبقه متوسط جامعه تعلق داشته شهرنشینانی هستند با یک زندگی معمولی.
هر چند فرهادی در مصاحبه با دیلی بیست ادعا کرده بود که یک کارگردان سیاسی نیست اما در عین حال تاکید کرد که هر فیلمی که درباره مسایل اجتماعی ساخته شود در واقع یک فیلم سیاسی هم هست. این دیدگاه بوضوح در فیلمهای او هم منعکس می شود.


٠٣:٤٠ - 1395/11/25    /    شماره : ٤٣٩٦٢٠    /    تعداد نمایش : ٤٨٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران